Silicon Labs EZR32LG230F256R60G-B0R
EZR32LG230F256R60G-B0R picture photo
Mfg. Part Number
EZR32LG230F256R60G-B0R
Brief Description
MCU 32BIT 256KB M3 PRO 64QFN
Datasheet Download
EZR32LG230F256R60G-B0R.pdf
Availability of EZR32LG230F256R60G-B0R
QUANTITY
EZR32LG230F256R60G-B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of EZR32LG230F256R60G-B0R
Internal Part NumberEIS-EZR32LG230F256R60G-B0R
Standard Package1,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
SeriesEZR32LG
PackagingTape & Reel (TR)
Modulation4GFSK, GFSK, GMSK, OOK
Frequency142MHz ~ 1.05GHz
Data Rate (Max)1Mbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-129dBm
Memory Size256kB Flash, 32kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART, USB
GPIO41
Voltage - Supply1.98 V ~ 3.8 V
Current - Receiving13mA
Current - Transmitting18mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZR32LG230F256R60G-B0R
Related LinksEZR32LG230F, EZR32LG230F256R60G-B0R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EZR32LG230F256R60G-B0R Details Description
Related parts for EZR32LG230F256R60G-B0R
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
KIT DEV 56800/E DSP STD EDITION datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IC AMP LNA GPS/GNSS 4-WLP datasheet.pdf
CABLE ETHERNET M12/M12 0.5M datasheet.pdf
CONN FEMALE 60POS SILVER SLD DIP datasheet.pdf