Silicon Labs EZR32WG230F64R67G-B0R
EZR32WG230F64R67G-B0R picture photo
Mfg. Part Number
EZR32WG230F64R67G-B0R
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
MCU 32BIT 64KB M4 PRO2 64QFN
Datasheet Download
EZR32WG230F64R67G-B0R.pdf
Availability of EZR32WG230F64R67G-B0R
QUANTITY
EZR32WG230F64R67G-B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of EZR32WG230F64R67G-B0R
Internal Part NumberEIS-EZR32WG230F64R67G-B0R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPCN-1506172 17/Jun/2015
Standard Package1,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
SeriesEZR32WG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolEZRadioPro
Modulation4GFSK, GFSK, GMSK, OOK
Frequency142MHz ~ 1.05GHz
Data Rate (Max)1Mbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-133dBm
Memory Size64kB Flash, 32kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART, USB
GPIO41
Voltage - Supply1.98 V ~ 3.8 V
Current - Receiving13mA
Current - Transmitting18mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZR32WG230F64R67G-B0R
Related LinksEZR32WG230, EZR32WG230F64R67G-B0R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EZR32WG230F64R67G-B0R Details Description
Related parts for EZR32WG230F64R67G-B0R
IC FPGA 372 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN MCX JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
LENS ARRAY RND 12POS 67MM 11.1MM datasheet.pdf