Tamura F01P050S05
F01P050S05 picture photo
Mfg. Part Number
F01P050S05
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT FLUX GATE 50A AC
Datasheet Download
F01P050S05.pdf
Availability of F01P050S05
QUANTITY
F01P050S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of F01P050S05
Internal Part NumberEIS-F01P050S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesF01P
Packaging-
For MeasuringAC
Sensor TypeFlux Gate, Closed Loop
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity12.5mV/A
Frequency300kHz
Linearity±1%
Accuracy±1.7%
Voltage - Supply5V
Response Time0.3µs
Current - Supply (Max)55mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F01P050S05
Related LinksF01P0, F01P050S05 Datasheet, Tamura Distributor
F01P050S05 Details Description
Related parts for F01P050S05
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E1 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 34.5A 1.5 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
PLUG FEMALE 3POS LARGE CAP datasheet.pdf
CAP CER 3400PF 15KV N4700 DISK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 3PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf