Tamura F03P025S05
F03P025S05 picture photo
Mfg. Part Number
F03P025S05
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT FLUX GATE 25A AC
Datasheet Download
F03P025S05.pdf
Availability of F03P025S05
QUANTITY
F03P025S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of F03P025S05
Internal Part NumberEIS-F03P025S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesF03P
Packaging-
For MeasuringAC
Sensor TypeFlux Gate, Closed Loop
Current - Sensing25A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity25mV/A
Frequency300kHz
Linearity±1%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time0.3µs
Current - Supply (Max)35mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F03P025S05
Related LinksF03P0, F03P025S05 Datasheet, Tamura Distributor
F03P025S05 Details Description
Related parts for F03P025S05
IC DAC 12BIT QUAD SRL-OUT 16-DIP datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MON 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 4CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED 3MM TRI-LEVEL 660NM RED DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS 15MM R/A PCB datasheet.pdf