AVX Corporation F0603E1R50FSTR
F0603E1R50FSTR picture photo
Mfg. Part Number
F0603E1R50FSTR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603
Datasheet Download
F0603E1R50FSTR.pdf
Availability of F0603E1R50FSTR
QUANTITY
F0603E1R50FSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of F0603E1R50FSTR
Internal Part NumberEIS-F0603E1R50FSTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAccu-Guard® II
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.03
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
DC Cold Resistance0.06 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F0603E1R50FSTR
Related LinksF0603E1, F0603E1R50FSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
F0603E1R50FSTR Details Description
Related parts for F0603E1R50FSTR
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 35A 56HVQFN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.62"L X 2.27"W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf