AVX Corporation F0603E1R50FSTR
F0603E1R50FSTR picture photo
Mfg. Part Number
F0603E1R50FSTR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603
Datasheet Download
F0603E1R50FSTR.pdf
Availability of F0603E1R50FSTR
QUANTITY
F0603E1R50FSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of F0603E1R50FSTR
Internal Part NumberEIS-F0603E1R50FSTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Current Rating1.5A
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.03
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
DC Cold Resistance0.06 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F0603E1R50FSTR
Related LinksF0603E1, F0603E1R50FSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
F0603E1R50FSTR Details Description
Related parts for F0603E1R50FSTR
CONN RECEPT 7POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf