AVX Corporation F0603E2R50FSTR
F0603E2R50FSTR picture photo
Mfg. Part Number
F0603E2R50FSTR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603
Datasheet Download
F0603E2R50FSTR.pdf
Availability of F0603E2R50FSTR
QUANTITY
F0603E2R50FSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of F0603E2R50FSTR
Internal Part NumberEIS-F0603E2R50FSTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Current Rating2.5A
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.12
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
DC Cold Resistance0.035 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F0603E2R50FSTR
Related LinksF0603E2, F0603E2R50FSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
F0603E2R50FSTR Details Description
Related parts for F0603E2R50FSTR
DEKAFIX 8 FWZ MARKED 21-30 50/CD datasheet.pdf
TERM EDGE TWIN LF 24-28AWG CRIMP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4,2-INPUT 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET SODIMM 144POS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
QFN-28 STENCIL datasheet.pdf
TERMINAL, PIN, LANCELESS, 20-24 datasheet.pdf
IC FPGA 45LUTS 554CBGA datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf