AVX Corporation F0603G0R12FNTR
F0603G0R12FNTR picture photo
Mfg. Part Number
F0603G0R12FNTR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 125MA 32VDC 0603
Datasheet Download
F0603G0R12FNTR.pdf
Availability of F0603G0R12FNTR
QUANTITY
F0603G0R12FNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of F0603G0R12FNTR
Internal Part NumberEIS-F0603G0R12FNTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAccu-Guard®
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t0.00001
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ColorWhite
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.024" H (1.60mm x 0.81mm x 0.61mm)
DC Cold Resistance1.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F0603G0R12FNTR
Related LinksF0603G0, F0603G0R12FNTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
F0603G0R12FNTR Details Description
Related parts for F0603G0R12FNTR
LED ALGAAS HIRED LO CURR PCB 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 64SEC 28-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 29 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 29.8V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 270MA 1.6 OHM datasheet.pdf