Ohmite F10J2K5E
F10J2K5E picture photo
Mfg. Part Number
F10J2K5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 10W
Datasheet Download
F10J2K5E.pdf
Availability of F10J2K5E
QUANTITY
F10J2K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of F10J2K5E
Internal Part NumberEIS-F10J2K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Height0.375" (9.53mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F10J2K5E
Related LinksF10J, F10J2K5E Datasheet, Ohmite Distributor
F10J2K5E Details Description
Related parts for F10J2K5E
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NV4W ADAPTER PLATE datasheet.pdf
38.1MM X 16.26MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf