Ohmite F10J500E
F10J500E picture photo
Mfg. Part Number
F10J500E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 10W
Datasheet Download
F10J500E.pdf
Availability of F10J500E
QUANTITY
F10J500E Order Process
Ship out your order
Specifications of F10J500E
Internal Part NumberEIS-F10J500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Height0.375" (9.53mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F10J500E
Related LinksF10J, F10J500E Datasheet, Ohmite Distributor
F10J500E Details Description
Related parts for F10J500E
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 160MSPS 48VQFN datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 WHT/YLW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf