Curtis Industries F1100AA03
F1100AA03 picture photo
Mfg. Part Number
F1100AA03
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 3A
Datasheet Download
F1100AA03.pdf
Availability of F1100AA03
QUANTITY
F1100AA03 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1100AA03
Internal Part NumberEIS-F1100AA03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF1100
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current3A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, CSA, TUV
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1100AA03
Related LinksF110, F1100AA03 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1100AA03 Details Description
Related parts for F1100AA03
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X5R 0508 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V T/H datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf