Nichicon F110G807MFK
F110G807MFK picture photo
Mfg. Part Number
F110G807MFK
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 800UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
F110G807MFK.pdf
Availability of F110G807MFK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F110G807MFK Order Process
Ship out your order
Specifications of F110G807MFK
Internal Part NumberEIS-F110G807MFK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesF11
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.658" L x 0.477" W (16.70mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size0.657" L x 0.476" W (16.70mm x 12.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F110G807MFK
Related LinksF110G, F110G807MFK Datasheet, Nichicon Distributor
F110G807MFK Details Description
Related parts for F110G807MFK
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 4P+24S+3ACP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80HTQFP datasheet.pdf
RES 1.41K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FUSE 2.5A 350V RADIAL datasheet.pdf
12 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 105MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf