Curtis Industries F1199AA20
F1199AA20 picture photo
Mfg. Part Number
F1199AA20
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER POWER LINE EMI 20A FASTON
Datasheet Download
F1199AA20.pdf
Availability of F1199AA20
QUANTITY
F1199AA20 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1199AA20
Internal Part NumberEIS-F1199AA20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Featured ProductF1199 Series RFI Filters
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF1199
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current20A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1199AA20
Related LinksF119, F1199AA20 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1199AA20 Details Description
Related parts for F1199AA20
KIT BASIC STAMP DISCOVERY USB datasheet.pdf
VARISTOR 462V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf