| Internal Part Number | EIS-F1250AA06 | |
| Product Training Modules | EMI/RFI Basics EMI/RFI Regulations EMI-RFI Testing | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Filters | |
| Family | Power Line Filter Modules | |
| Series | F1250 | |
| Filter Type | Single Phase | |
| Configuration | Single Stage | |
| Voltage - Rated DC | - | |
| Voltage - Rated AC | 250V | |
| Current | 6A | |
| Frequency - Operating | 50 ~ 60Hz | |