Curtis Industries F1500CA15
F1500CA15 picture photo
Mfg. Part Number
F1500CA15
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM 15A FASTON
Datasheet Download
F1500CA15.pdf
Availability of F1500CA15
QUANTITY
F1500CA15 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1500CA15
Internal Part NumberEIS-F1500CA15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesF1500
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC15A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Screw Hole
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 22.90mm
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1500CA15
Related LinksF150, F1500CA15 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1500CA15 Details Description
Related parts for F1500CA15
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 2:1 250MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 25MSPS 1.8V 40-QFN datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
1 1/4" SUPER DUTY BLACK 50' datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-1320 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
THERMTRANS COMP LABEL ADH TEDLAR datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
220UF 385V 30X50MM 105C 10000H datasheet.pdf