Curtis Industries F1500CA15
F1500CA15 picture photo
Mfg. Part Number
F1500CA15
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM 15A FASTON
Datasheet Download
F1500CA15.pdf
Availability of F1500CA15
QUANTITY
F1500CA15 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1500CA15
Internal Part NumberEIS-F1500CA15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesF1500
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC15A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Screw Hole
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 22.90mm
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1500CA15
Related LinksF150, F1500CA15 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1500CA15 Details Description
Related parts for F1500CA15
IC REDRIVER I2C 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.511 OHM 1% AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 675MA 212 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf