Vishay/BCcomponents F152K43Y5RN6UJ5R
F152K43Y5RN6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
F152K43Y5RN6UJ5R
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F152K43Y5RN6UJ5R.pdf
Availability of F152K43Y5RN6UJ5R
QUANTITY
F152K43Y5RN6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F152K43Y5RN6UJ5R
Internal Part NumberEIS-F152K43Y5RN6UJ5R
SeriesF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F152K43Y5RN6UJ5R
Related LinksF152K43Y, F152K43Y5RN6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F152K43Y5RN6UJ5R Details Description
Related parts for F152K43Y5RN6UJ5R
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 25MM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf