Vishay/BCcomponents F17102101900
F17102101900 picture photo
Mfg. Part Number
F17102101900
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1NF 20% 250VAC AXIAL
Datasheet Download
F17102101900.pdf
Availability of F17102101900
QUANTITY
F17102101900 Order Process
Ship out your order
Specifications of F17102101900
Internal Part NumberEIS-F17102101900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationF1710 Series 21/Feb/2012
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1710 300V Y2
Packaging*
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F17102101900
Related LinksF17102, F17102101900 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F17102101900 Details Description
Related parts for F17102101900
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf