Vishay/BCcomponents F17102331000
F17102331000 picture photo
Mfg. Part Number
F17102331000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 20% 250VAC AXIAL
Datasheet Download
F17102331000.pdf
Availability of F17102331000
QUANTITY
F17102331000 Order Process
Ship out your order
Specifications of F17102331000
Internal Part NumberEIS-F17102331000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationF1710 Series 21/Feb/2012
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1710 300V Y2
Packaging*
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F17102331000
Related LinksF17102, F17102331000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F17102331000 Details Description
Related parts for F17102331000
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA TIN datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.698 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SINGLE PLUG TERM POWER UNIT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
22+22 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf