| Internal Part Number | EIS-F17102681004 | |
| PCN Design/Specification | F1710 Series 21/Feb/2012 | |
| Standard Package | 750 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | F1710 300V Y2 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 6800pF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating - AC | 300V | |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |