Vishay/BCcomponents F17723102000
F17723102000 picture photo
Mfg. Part Number
F17723102000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 10% 310VAC AXIAL
Datasheet Download
F17723102000.pdf
Availability of F17723102000
QUANTITY
F17723102000 Order Process
Ship out your order
Specifications of F17723102000
Internal Part NumberEIS-F17723102000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1772 X2
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F17723102000
Related LinksF17723, F17723102000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F17723102000 Details Description
Related parts for F17723102000
CONN HEADER 1POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CBL ASSY F STR 1.35MM 3' 24AWG datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMBO-D 9X4 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Dual, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5ppm/C On-Chip Ref, I2C Interface IC datasheet.pdf