Vishay/BCcomponents F17724472204
F17724472204 picture photo
Mfg. Part Number
F17724472204
Brief Description
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL
Datasheet Download
F17724472204.pdf
Availability of F17724472204
QUANTITY
F17724472204 Order Process
Ship out your order
Specifications of F17724472204
Internal Part NumberEIS-F17724472204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1772 X2
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F17724472204
Related LinksF17724, F17724472204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F17724472204 Details Description
Related parts for F17724472204
IC DAC 6-BIT I2C 16-DIP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR/SELECTR DL 38-QFN datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A PMDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
ADAPTER BOARD SKT CQFP TO CLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
BUSHING datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf