Vishay/BCcomponents F1772SX231031KFIB0
F1772SX231031KFIB0 picture photo
Mfg. Part Number
F1772SX231031KFIB0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
F1772SX231031KFIB0.pdf
Availability of F1772SX231031KFIB0
QUANTITY
F1772SX231031KFIB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1772SX231031KFIB0
Internal Part NumberEIS-F1772SX231031KFIB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
RoHS InformationMaterial Compliance
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1772S X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1772SX231031KFIB0
Related LinksF1772SX23, F1772SX231031KFIB0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F1772SX231031KFIB0 Details Description
Related parts for F1772SX231031KFIB0
CONN SOCKET 80POS 1MM STR SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.5A 13 MOHM TH datasheet.pdf