Vishay/BCcomponents F1772SX236831KFIB0
F1772SX236831KFIB0 picture photo
Mfg. Part Number
F1772SX236831KFIB0
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
F1772SX236831KFIB0.pdf
Availability of F1772SX236831KFIB0
QUANTITY
F1772SX236831KFIB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1772SX236831KFIB0
Internal Part NumberEIS-F1772SX236831KFIB0
Soldering Guidelines Appl Note
RoHS InformationMaterial Compliance
Standard Package1,000
SeriesF1772S X2
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1772SX236831KFIB0
Related LinksF1772SX23, F1772SX236831KFIB0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F1772SX236831KFIB0 Details Description
Related parts for F1772SX236831KFIB0
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
POT 15 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
RELAY GEN PUR SPDT 1.25A 1.5V datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 51.84MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf