Vishay/BCcomponents F17733102900
F17733102900 picture photo
Mfg. Part Number
F17733102900
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 20% 253VAC AXIAL
Datasheet Download
F17733102900.pdf
Availability of F17733102900
QUANTITY
F17733102900 Order Process
Ship out your order
Specifications of F17733102900
Internal Part NumberEIS-F17733102900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1773 X2
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC253V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F17733102900
Related LinksF17733, F17733102900 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F17733102900 Details Description
Related parts for F17733102900
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER DUAL 26POS LOW PROFILE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf