Vishay/BCcomponents F1778522K2KLB0
F1778522K2KLB0 picture photo
Mfg. Part Number
F1778522K2KLB0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC AXIAL
Datasheet Download
F1778522K2KLB0.pdf
Availability of F1778522K2KLB0
QUANTITY
F1778522K2KLB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1778522K2KLB0
Internal Part NumberEIS-F1778522K2KLB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package225
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1778X2
Packaging*
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1778522K2KLB0
Related LinksF177852, F1778522K2KLB0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F1778522K2KLB0 Details Description
Related parts for F1778522K2KLB0
CONN EDGECARD 68POS .050 SMD datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 14PS DL SMD AU datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf