Nichicon F180E686MCC
F180E686MCC picture photo
Mfg. Part Number
F180E686MCC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
F180E686MCC.pdf
Availability of F180E686MCC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F180E686MCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F180E686MCC
Internal Part NumberEIS-F180E686MCC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesF18
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.256" L x 0.126" W (6.50mm x 3.20mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F180E686MCC
Related LinksF180E, F180E686MCC Datasheet, Nichicon Distributor
F180E686MCC Details Description
Related parts for F180E686MCC
TRANSFORMER PUSH-PULL OUTPUT datasheet.pdf
CONN HEADER PA 11POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf