Crydom F18107SDK600
F18107SDK600 picture photo
Mfg. Part Number
F18107SDK600
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 105A 240VAC
Datasheet Download
F18107SDK600.pdf
Availability of F18107SDK600
QUANTITY
F18107SDK600 Order Process
Ship out your order
Specifications of F18107SDK600
Internal Part NumberEIS-F18107SDK600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
3D ModelF18 SD, SDK Series.satF18 SD, SDK Series.dwgF18 SD, SDK Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)105A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2250A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F18107SDK600
Related LinksF18107, F18107SDK600 Datasheet, Crydom Distributor
F18107SDK600 Details Description
Related parts for F18107SDK600
MMIC AMP 5V 1.2GHZ SOT363 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 3.50V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 5POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-MSOP datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf