Vishay/BCcomponents F181K29Y5RP6UK5R
F181K29Y5RP6UK5R picture photo
Mfg. Part Number
F181K29Y5RP6UK5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 2KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F181K29Y5RP6UK5R.pdf
Availability of F181K29Y5RP6UK5R
QUANTITY
F181K29Y5RP6UK5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F181K29Y5RP6UK5R
Internal Part NumberEIS-F181K29Y5RP6UK5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F181K29Y5RP6UK5R
Related LinksF181K29Y, F181K29Y5RP6UK5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F181K29Y5RP6UK5R Details Description
Related parts for F181K29Y5RP6UK5R
CONN HOUSING POWER LOCK 1POS WHT datasheet.pdf
IC CLK SYN FLASH PROG 3PLL 8SOIC datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO263AB datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TRIM 12-60PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf