Crydom F1842D1200
F1842D1200 picture photo
Mfg. Part Number
F1842D1200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 40A
Datasheet Download
F1842D1200.pdf
Availability of F1842D1200
QUANTITY
F1842D1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1842D1200
Internal Part NumberEIS-F1842D1200
Declaration of Conformity
3D ModelF18 D Series.satF18 D Series.dwgF18 D Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 120A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1842D1200
Related LinksF1842, F1842D1200 Datasheet, Crydom Distributor
F1842D1200 Details Description
Related parts for F1842D1200
FIXED IND 6.8UH 6.5A 13 MOHM TH datasheet.pdf
RES MO 1W 120 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 120mA 32-QFN (5x5) datasheet.pdf
CONN RING 4AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf