Crydom F1842D400
F1842D400 picture photo
Mfg. Part Number
F1842D400
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 400V 40A
Datasheet Download
F1842D400.pdf
Availability of F1842D400
QUANTITY
F1842D400 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1842D400
Internal Part NumberEIS-F1842D400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Declaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelF18 D Series.satF18 D Series.dwgF18 D Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 120A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1842D400
Related LinksF184, F1842D400 Datasheet, Crydom Distributor
F1842D400 Details Description
Related parts for F1842D400
COMMON MODE CHOKE 470UH datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #6 BUDGET datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 800LM WHT datasheet.pdf
CONN COUPLER 20A 240V 25FT CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 12A TO220AC datasheet.pdf