Crydom F1891DH600
F1891DH600 picture photo
Mfg. Part Number
F1891DH600
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC
Datasheet Download
F1891DH600.pdf
Availability of F1891DH600
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F1891DH600 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1891DH600
Internal Part NumberEIS-F1891DH600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)90A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1950A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1891DH600
Related LinksF1891, F1891DH600 Datasheet, Crydom Distributor
F1891DH600 Details Description
Related parts for F1891DH600
HALF CLAMP .500" DIA STEEL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADAV801 datasheet.pdf
RES SMD 680M OHM 10% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 14-16AWG TIN datasheet.pdf
SERIAL CONVERT MOD RS232C/RS485 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 540UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC datasheet.pdf