Crydom F1892HD400
F1892HD400 picture photo
Mfg. Part Number
F1892HD400
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 90A 120VAC
Datasheet Download
F1892HD400.pdf
Availability of F1892HD400
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F1892HD400 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1892HD400
Internal Part NumberEIS-F1892HD400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Declaration of Conformity
3D ModelF18 HD, CAH Series.satF18 HD, CAH Series.dwgF18 HD, CAH Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)90A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1950A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1892HD400
Related LinksF1892, F1892HD400 Datasheet, Crydom Distributor
F1892HD400 Details Description
Related parts for F1892HD400
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RACEWAY 3/4"ELBOW COVER datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 50MA 6XDFN datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf