Cantherm F20A090051ZA0060
F20A090051ZA0060 picture photo
Mfg. Part Number
F20A090051ZA0060
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 90 DEG C NC 2SIP
Datasheet Download
F20A090051ZA0060.pdf
Availability of F20A090051ZA0060
QUANTITY
F20A090051ZA0060 Order Process
Ship out your order
Specifications of F20A090051ZA0060
Internal Part NumberEIS-F20A090051ZA0060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators
SeriesF20
CircuitSPST-NC
Switching Temperature194°F (90°C)
Reset Temperature140°F (60°C)
Current Rating - AC1.6A (250V)
Current Rating - DC-
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles7K
Termination StyleWire Leads - 4" (101.6mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-SIP, Potted
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F20A090051ZA0060
Related LinksF20A0900, F20A090051ZA0060 Datasheet, Cantherm Distributor
F20A090051ZA0060 Details Description
Related parts for F20A090051ZA0060
SWITCH DIP EXT RCKR SEALED 9POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
14 INCH GROUND TRACKS datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf