Cantherm F20B075051ZA0060
F20B075051ZA0060 picture photo
Mfg. Part Number
F20B075051ZA0060
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 75 DEG C NO 2SIP
Datasheet Download
F20B075051ZA0060.pdf
Availability of F20B075051ZA0060
QUANTITY
F20B075051ZA0060 Order Process
Ship out your order
Specifications of F20B075051ZA0060
Internal Part NumberEIS-F20B075051ZA0060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators
SeriesF20
CircuitSPST-NO
Switching Temperature167°F (75°C)
Reset Temperature113°F (45°C)
Current Rating - AC1.6A (250V)
Current Rating - DC-
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles7K
Termination StyleWire Leads - 4" (101.6mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-SIP, Potted
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F20B075051ZA0060
Related LinksF20B0750, F20B075051ZA0060 Datasheet, Cantherm Distributor
F20B075051ZA0060 Details Description
Related parts for F20B075051ZA0060
IC FPGA 112 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 100K PROG 160K datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf