Ohmite F20J12K5E
F20J12K5E picture photo
Mfg. Part Number
F20J12K5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 12.5K OHM 5% 20W
Datasheet Download
F20J12K5E.pdf
Availability of F20J12K5E
QUANTITY
F20J12K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of F20J12K5E
Internal Part NumberEIS-F20J12K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Height0.375" (9.53mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F20J12K5E
Related LinksF20J, F20J12K5E Datasheet, Ohmite Distributor
F20J12K5E Details Description
Related parts for F20J12K5E
FIXED IND 100UH 330MA 500 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2:1 FAB HEATSHRINK BLK 80MM 100' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6A 19.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 383K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE WCSP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 5MM datasheet.pdf