Ohmite F20J1K25
F20J1K25 picture photo
Mfg. Part Number
F20J1K25
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.25K OHM 5% 20W
Datasheet Download
F20J1K25.pdf
Availability of F20J1K25
QUANTITY
F20J1K25 Order Process
Ship out your order
Specifications of F20J1K25
Internal Part NumberEIS-F20J1K25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.25k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Height0.375" (9.53mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F20J1K25
Related LinksF20J, F20J1K25 Datasheet, Ohmite Distributor
F20J1K25 Details Description
Related parts for F20J1K25
IC REG LDO ADJ 1.5A TO3-2 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 36V datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.63V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO204AL datasheet.pdf