Fox Electronics F216R-44.000
F216R-44.000 picture photo
Mfg. Part Number
F216R-44.000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
F216R-44.000.pdf
Availability of F216R-44.000
QUANTITY
F216R-44.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of F216R-44.000
Internal Part NumberEIS-F216R-44.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesF210R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F216R-44.000
Related LinksF216R-, F216R-44.000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
F216R-44.000 Details Description
Related parts for F216R-44.000
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR ACCEL Z-AX +/-5G 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
1621 APPLIANCE INLET 20A 70C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 520VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf