Alpha Wire F221V1IN RD105
F221V1IN RD105 picture photo
Mfg. Part Number
F221V1IN RD105
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBE 1" RED 5X4'
Datasheet Download
F221V1IN RD105.pdf
Availability of F221V1IN RD105
QUANTITY
F221V1IN RD105 Order Process
Ship out your order
Specifications of F221V1IN RD105
Internal Part NumberEIS-F221V1IN RD105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFIT®-221V
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied1.000" (25.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.500" (12.7mm)
Recovered Wall Thickness0.035" (0.89mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant, Heat Resistant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F221V1IN RD105
Related LinksF221V1I, F221V1IN RD105 Datasheet, Alpha Wire Distributor
F221V1IN RD105 Details Description
Related parts for F221V1IN RD105
RESONATOR SAW 915.000MHZ SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONN UNSHROUDED HEADR 10POS DBL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 300MA 4 OHM TH datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf