Alpha Wire F221V3/16 RD103
F221V3/16 RD103 picture photo
Mfg. Part Number
F221V3/16 RD103
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBE 3/16 RED 25X4'
Datasheet Download
F221V3/16 RD103.pdf
Availability of F221V3/16 RD103
QUANTITY
F221V3/16 RD103 Order Process
Ship out your order
Specifications of F221V3/16 RD103
Internal Part NumberEIS-F221V3/16 RD103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFIT®-221V
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.093" (2.36mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant, Heat Resistant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F221V3/16 RD103
Related LinksF221V3/, F221V3/16 RD103 Datasheet, Alpha Wire Distributor
F221V3/16 RD103 Details Description
Related parts for F221V3/16 RD103
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 3A E-LINE datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC10H/AE10M/HPK10H datasheet.pdf
FIXED IND 200MH 2A 1.7 OHM CHASS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 60MA 20.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf