NMB Technologies Corp. F225A3-092-D0720
F225A3-092-D0720 picture photo
Mfg. Part Number
F225A3-092-D0720
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 48VDC
Datasheet Download
F225A3-092-D0720.pdf
Availability of F225A3-092-D0720
QUANTITY
F225A3-092-D0720 Order Process
Ship out your order
Specifications of F225A3-092-D0720
Internal Part NumberEIS-F225A3-092-D0720
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesR and F Series of Large Cooling Fans and Impellers
Video FileNMB's High Power Cooling Fans - R and F Series
3D ModelF225.stpF225.prtF225.sldprtF225.igs
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF225
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRound - 225mm Dia x 99mm W
Air Flow618.0 CFM (17.50m³/min)
Static Pressure2.305 in H2O (574.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise74 dB(A)
Power (Watts)105.6W
RPM2900 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Current Rating2.15A
Voltage Range30 ~ 72VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F225A3-092-D0720
Related LinksF225A3-0, F225A3-092-D0720 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
F225A3-092-D0720 Details Description
Related parts for F225A3-092-D0720
RES 3.9K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D4NL-2DFH-B datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES NTWRK 8 RES 8.2K OHM 12LBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 10A DPAK datasheet.pdf