NMB Technologies Corp. F225A5-092-D0520
F225A5-092-D0520 picture photo
Mfg. Part Number
F225A5-092-D0520
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 24VDC
Datasheet Download
F225A5-092-D0520.pdf
Availability of F225A5-092-D0520
QUANTITY
F225A5-092-D0520 Order Process
Ship out your order
Specifications of F225A5-092-D0520
Internal Part NumberEIS-F225A5-092-D0520
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesR and F Series of Large Cooling Fans and Impellers
Video FileNMB's High Power Cooling Fans - R and F Series
3D ModelF225.stpF225.prtF225.sldprtF225.igs
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 225mm Dia x 99mm W
Air Flow611.0 CFM (17.30m³/min)
Static Pressure2.305 in H2O (574.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise74 dB(A)
Power (Watts)93.6W
RPM2900 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Current Rating3.85A
Voltage Range18 ~ 30VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F225A5-092-D0520
Related LinksF225A5-0, F225A5-092-D0520 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
F225A5-092-D0520 Details Description
Related parts for F225A5-092-D0520
MOSFET N-CH 20V 300MA SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 1CH 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 115 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear SPI Dimming Backlight 32-TQFP (7x7) datasheet.pdf
SGE-225-2-0290 02500C SFTY EDGE datasheet.pdf
396 TB SPR CLA WO/LEVER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf