Triad Magnetics F28-1300-C2-B
F28-1300-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
F28-1300-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE
Datasheet Download
F28-1300-C2-B.pdf
Availability of F28-1300-C2-B
QUANTITY
F28-1300-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of F28-1300-C2-B
Internal Part NumberEIS-F28-1300-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileNext-Gen UL Class 2/3 PC Mount Split PackTM Transformers
3D ModelF28-1300-C2-B
Standard Package32
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesC2 Split Pack™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 2.6A, Series 1.3A
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max36 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max)39.67mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F28-1300-C2-B
Related LinksF28-13, F28-1300-C2-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
F28-1300-C2-B Details Description
Related parts for F28-1300-C2-B
RES SMD 18.2KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 198MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
ESD SMOCK HD CTTN PLY 1%C BL LG datasheet.pdf