Triad Magnetics F28-420-C2-B
F28-420-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
F28-420-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
F28-420-C2-B.pdf
Availability of F28-420-C2-B
QUANTITY
F28-420-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of F28-420-C2-B
Internal Part NumberEIS-F28-420-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileNext-Gen UL Class 2/3 PC Mount Split PackTM Transformers
3D ModelF28-420-C2-B
Standard Package60
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesC2 Split Pack™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 840mA, Series 420mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max)36.50mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F28-420-C2-B
Related LinksF28-42, F28-420-C2-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
F28-420-C2-B Details Description
Related parts for F28-420-C2-B
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 24 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 8.2MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf