Curtis Industries F2800BB15
F2800BB15 picture photo
Mfg. Part Number
F2800BB15
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM 15A WIRE
Datasheet Download
F2800BB15.pdf
Availability of F2800BB15
QUANTITY
F2800BB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of F2800BB15
Internal Part NumberEIS-F2800BB15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF2800
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current15A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F2800BB15
Related LinksF280, F2800BB15 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F2800BB15 Details Description
Related parts for F2800BB15
CONN TERM MALE 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET YELLOW 24" datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 7A 17 MOHM TH datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED INDUCT 68NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf