NMB Technologies Corp. F280A1-113-D0720
F280A1-113-D0720 picture photo
Mfg. Part Number
F280A1-113-D0720
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 280X128.7MM 48VDC
Datasheet Download
F280A1-113-D0720.pdf
Availability of F280A1-113-D0720
QUANTITY
F280A1-113-D0720 Order Process
Ship out your order
Specifications of F280A1-113-D0720
Internal Part NumberEIS-F280A1-113-D0720
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesR and F Series of Large Cooling Fans and Impellers
Video FileNMB's High Power Cooling Fans - R and F Series
3D ModelF280.stpF280.prtF280.sldprtF280.igs
Standard Package4
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF280
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRound - 280mm Dia x 128.7mm W
Air Flow1304.0 CFM (36.93m³/min)
Static Pressure2.346 in H2O (584.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise81 dB
Power (Watts)225.6W
RPM2400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Current Rating4.7A
Voltage Range30 ~ 72VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - BladeAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F280A1-113-D0720
Related LinksF280A1-1, F280A1-113-D0720 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
F280A1-113-D0720 Details Description
Related parts for F280A1-113-D0720
IC DRIVER MOSFET SNGL 6A HS 8DIP datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
CORDSET MALE 12' R/A 16/3 PVC datasheet.pdf
MOD PLUG-IN PIC18F87K22 PIM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP 1700UF 2.5V 20% datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf