NMB Technologies Corp. F280A4-113-D0510
F280A4-113-D0510 picture photo
Mfg. Part Number
F280A4-113-D0510
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 280X128.7MM 24VDC
Datasheet Download
F280A4-113-D0510.pdf
Availability of F280A4-113-D0510
QUANTITY
F280A4-113-D0510 Order Process
Ship out your order
Specifications of F280A4-113-D0510
Internal Part NumberEIS-F280A4-113-D0510
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesR and F Series of Large Cooling Fans and Impellers
Video FileNMB's High Power Cooling Fans - R and F Series
3D ModelF280.stpF280.prtF280.sldprtF280.igs
Standard Package4
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF280
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 280mm Dia x 128.7mm W
Air Flow940.0 CFM (26.62m³/min)
Static Pressure1.206 in H2O (300.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise70 dB
Power (Watts)93.6W
RPM1700 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Current Rating3.9A
Voltage Range18 ~ 30VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - BladeAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F280A4-113-D0510
Related LinksF280A4-1, F280A4-113-D0510 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
F280A4-113-D0510 Details Description
Related parts for F280A4-113-D0510
SWITCH BASIC SPDT .1A 250GF 30V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.2V TMR 5SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf