NMB Technologies Corp. F280A4-113-D0510
F280A4-113-D0510 picture photo
Mfg. Part Number
F280A4-113-D0510
Brief Description
FAN IMP MTRZD 280X128.7MM 24VDC
Datasheet Download
F280A4-113-D0510.pdf
Availability of F280A4-113-D0510
QUANTITY
F280A4-113-D0510 Order Process
Ship out your order
Specifications of F280A4-113-D0510
Internal Part NumberEIS-F280A4-113-D0510
SeriesF280
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 280mm Dia x 128.7mm W
Air Flow940.0 CFM (26.62m³/min)
Static Pressure1.206 in H2O (300.4 Pa)
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise70 dB
Power (Watts)93.6W
RPM1700 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Current Rating3.9A
Voltage Range18 ~ 30VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F280A4-113-D0510
Related LinksF280A4-1, F280A4-113-D0510 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
F280A4-113-D0510 Details Description
Related parts for F280A4-113-D0510
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL SI2418+SI3018 24PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 97A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf