Texas Instruments F28M35E50B1RFPQ
F28M35E50B1RFPQ picture photo
Mfg. Part Number
F28M35E50B1RFPQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144HTQFP
Datasheet Download
F28M35E50B1RFPQ.pdf
Availability of F28M35E50B1RFPQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F28M35E50B1RFPQ Order Process
Ship out your order
Specifications of F28M35E50B1RFPQ
Internal Part NumberEIS-F28M35E50B1RFPQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsF28M35x Concerto MCUs
Microcontrollers: Concerto
Concerto Training Topic 1: MCU Overview
Connectivity in Control Systems
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesC2000™ C28x + ARM® Cortex® M3 Concerto™
PackagingTray
Core ProcessorC28x/ARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit Dual-Core
Speed60MHz/60MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O64
Program Memory Size512KB/512KB
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size72KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V, 3.3V
Data ConvertersA/D 20x12b
Oscillator Type-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-HTQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F28M35E50B1RFPQ
Related LinksF28M35E, F28M35E50B1RFPQ Datasheet, Texas Instruments Distributor
F28M35E50B1RFPQ Details Description
Related parts for F28M35E50B1RFPQ
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 650NM 50MA TO-18 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf