Texas Instruments F28M35M22C1RFPS
F28M35M22C1RFPS picture photo
Mfg. Part Number
F28M35M22C1RFPS
Datasheet Download
F28M35M22C1RFPS.pdf
Availability of F28M35M22C1RFPS
QUANTITY
F28M35M22C1RFPS Order Process
Ship out your order
Specifications of F28M35M22C1RFPS
Internal Part NumberEIS-F28M35M22C1RFPS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConcerto Training Topic 5: Analog Sub-System
Concerto Training Topic 6: Inter-Processor Communications (IPC) Part 1
Concerto Training Topic 6: Inter-Processor Communications (IPC) Part 2
Concerto Training Topic 2: System Agenda
Concerto Training Topic 1: MCU Overview
Concerto Training Topic 3: Host System Overview
Concerto Training Topic 9: Code Composer Support for the Concerto Line
Concerto Training Topic 10: Operating System
Concerto Training Topic 7: Safety
Concerto Training Topic 8: ControlSUITE
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDie Update 10/Sep/2015
Manufacturer Product PageF28M35M22C1RFPS Specifications
Standard Package60
Core Size32-Bit Dual-Core
Speed75MHz/75MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size256KB/256KB
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size136KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.2V, 1.8V, 3.3V
Data ConvertersA/D 20x12b
Oscillator Type-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F28M35M22C1RFPS
Related LinksF28M35M, F28M35M22C1RFPS Datasheet, Texas Instruments Distributor
F28M35M22C1RFPS Details Description
Related parts for F28M35M22C1RFPS
RES SMD 113K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14DIP datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf